†

KBS    Katechizmus    Sv. Písmo   
Otázky a odpovede

MALÁ EXEGÉZA PRE KATOLÍKOV

  "A aj rozumieš, čo čítaš?"
  On odvetil: "Ako by som mohol,
  keď mi to nik nevysvetlí? (Sk 8, 30-31)
Najčastejšie chyby           Kázanie na vrchu           Otázky a odpovede

Otázky a odpovedeOtázka:
Jeden clovek mi tvrdi, ze smiat sa je hriech. A ukazal mi v biblii, v evanjeliu podla Lukasa, text, kde sa pise - "Beda vam, co sa teraz smejete" (Lk 6, 25). Prosim, nemáte nahodou k tomu nejaky katolicky vyklad? Ten clovek sa ale vyhlasuje za tradicionalistu a uznava len to starsie, co bolo pred Druhym vatikanskym koncilom. Preto ak nahodou mate aj nejaky stary vyklad Sv. Pisma, z pred toho koncilu, bola by som rada keby ste mi poskytli vyklad z neho. Dakujem.


Odpoveď:
Dám Vám teda k tomu jeden starý výklad, až z roku 1905, takže s tým by mal byť vrcholne spokojný. Je to kniha:

Život Ježiša Krista božského Spasiteľa našeho, Sväzok I. Spísal: Bernard Schmitz, dekan v Glandorfe, Preložil: Ján Krssák, archidiakon a farár v Lutine. S dovolením cirkevnej vrchnosti. Vydal Spolok Sv. Adalberta (Vojtecha) v Trnave 1905

A takýto je v tej knihe výklad k spomenutému textu (zvýrazňujem to, kde sa vyskytuje smiech):Podľa Lukáša vyvolal Syn boží potom strašlivé "beda" na všetkých boháčov, ktorí sú spokojní s potechou zemskou, "beda" na všetkých, ktorí sa nasycujú rozkošami sveta, "beda" na všetkých, ktorí sa smejú v hriechoch svojich, "beda" na všetkých, ktori sa namáhajú len o to, aby si chválu a oslavu u ľudí vo svete získali.
Toto strašlivé "beda" z úst Syna božieho bolo ale spolu i pre apoštolov dotklivé napomenutie, aby smelo a srdnate protivenstvo sveta znášali, keď dobre vedia, jaký osud čaká na protivníkov čnosti a spravedlivosti. Farisei sú sýti v bohatstvách svojich a smejú sa v požívaní sveta, im netreba žiadneho Messiáša, žiadneho Vykupiteľa, na apoštolov čaká plač a utrpenie pre spravedlivosť. Ale nemajú dať sa tým pomýliť.Ako vidíme, podľa výkladu je to smerované na tých, čo sa smejú v hriechoch svojich. A na tých smejúcich sa, čo odmietli prijať Vykupiteľa, čo si myslia, že ho nepotrebujú a v takom stave si užívajú radosti sveta. Ľudia, ktorí sú len spokojní s potechou zemskou. Takže ani podľa takéhoto starého katolíckeho výkladu sa to vôbec nemá chápať tak, žeby sa kresťania nesmeli zasmiať z úprimnej a čistej radosti.

(Tiež zo Sv. Písma vieme, že Ježiš sa ochotne zúčastnil svadby, kde obyčajne vládne radosť a smiech. A dokonca, keď sa im minulo víno, zázračne im stvoril ďalšie.) Malá Katolícka Exegeza
svatepismo.sk - Sv. Písmo je odporúčané čítať len v knižnej podobe s vysvetlivkami, ale pre vyhľadanie si nejakého slovíčka je táto stránka výborná.
katechizmus.szm.com - Základné katechizmy Katolíckej Cirkvi online aj na stiahnutie, základná náuka Cirkvi, ktorú je nutné poznať.
katechizmus.sk - Katechizmus online od pápža Jána Pavla II. vhodný pre rozšírenie si obzorov, ak už poznáme základy.

Je potrebné čítať Sväté Písmo, ale je potrebné mu aj správne rozumieť.


MALÁ EXEGÉZA PRE KATOLÍKOV
 Informácie pre katolíkov
 exegeza.czechian.net